1950, uitreiking Sturgescup

“Bestman” van de commando-opleiding

Tijdens de baretuitreiking wordt de Generaal Sturgescup (In WO II aangeboden door Generaal Sturges van het Royal Marine Commando) uitgereikt aan de “Bestman” van de opleiding. Nadat de Korpscommandant een slok heeft genomen van het “geheime” drankje uit de beker, is de “Bestman” van de vorige opleiding aan de beurt die de beker vervolgens overhandigt aan de kersverse “Bestman”. De naam van de “Bestman” wordt bijgeschreven op de erelijst onder de alternatieve “tranenpoort” (zij-ingang kazerne).

Op de laatste ochtend van de Commando-opleiding, na de tradionele “commandantenmars”, vergadert het complete instructieteam om de “Bestman” van de opleiding aan te wijzen. Erelijst bestman poort 1Onder het genot van een kopje koffie en een speculaasje (ook traditie?) is men het over het algemeen snel eens en kan de laatste vijf kilometer naar de kazerne afgelegd worden. Nadat het gejuich bij binnenkomst is verstomd wordt de “Bestman” bij koffie en worstenbrood door commandant van de Commando-opleiding bekendgemaakt. Met enige spanning wordt door de instructeurs het applaus “gemeten”. Over het algemeen is dat zeer instemmend!

De “Bestman” hoeft niet degene te zijn die het hardste loopt of de beste tijden maakt op de hindernisbaan. Naast natuurlijk de beoordeling van zijn commandovaardigheden tellen kameraadschap en andere sociale vaardigheden, met name getoond onder zeer zware omstandigheden, zeer zwaar mee.

Bestman 1950-1964
Liplg    Naam/Rang
50-1 co P.J. Lavèn
50-2 co M. van Vredendaal
51-1 co G. Jeuring
52-1 vdg P.J. Bieckmann
52-3 co J.C. Lambrechts
53-1 co W. Broeder
53-2 co A.J. Onink
54-6 co J.R. Boot
55-1 co Y. Zaal
55-5 co D. de Boeff
55-6 co L. van Driel
56-1 co Van Hoven
56-2 co W.J. van Venrooy
56-3 co W. Haasnoot
56-4 co M. Baremans
56-5 co J.H.G. Builtjes
56-6 sgt P. Kikkert
57-1 co A.J. Grannetia
57-2 tlnt J.W. Nijhof
57-3 co J. Folkringa
57-4 co J. v.d. Maagdenberg
57-5 co J.F. Haak
57-6 co J.D.M. Entius
58-1 co F. van de Wal
58-2 co J. Bosscher
58-3 co Walravens
58-4 co A. van Drooge
58-5 vdg J. Timmer
58-6 co H. Ymker
Liplg Naam/Rang
59-1 co A.P.C Boudewijns
59-2 co R.A. Smulders
59-3 co J.H. Huykman
59-4 co J. Zwart
59-5 co C. Bolijn
59-6 co A.A.J.S Monshouwer
60-1 co Th. Blom
60-2 marn 2 J.H. Sleurink
60-3 co A.L.M. van Vliet
60-4 co B.G. Quartel
60-5 co C.B. Ploeger
60-6 co J.M. Vrolings
61-1 co G. de Korte
61-2 sgt C. van der Jagt
61-3 co J. Postema
61-4 co R. Weerensteijn
61-5 co M.P. Woerlee
61-6 co F.J. Fleuren
62-1 co Th.H.A.A. Wilbers
62-2 co P.M. Bon
62-3 sgt Ruigrok v.d. Werven
62-4 co J.F. Theijn
62-5 co H.H.A. Kemperman
62-6 co Th. J. Winters
63-1 co C.H. Brouwer
63-2 co J.H.E. Temmink
63-3 co L.H. Mos
63-4 co H.E.G. Wolfs
63-5 co S.J. Bal
63-6 co E. Roeken
Bestman 1964-1994
Liplg Rang/Naam
64-3 co H.Warris
64-5 co H.W. Kapteijn
65-1 co T.B.H. Hensens
65-3 co L.C.P. Wezenbeek
65-5 co H. den Hollander
66-1 kpl 1 W.J. van Balen
66-3 co H.F. Nobels
66-5 co C.A. Alewijnse
67-1 co A.J. van Duijn
67-3 co J.J.A.H. Nieskens
67-6 co J.G.F.M. Brekelmans
68-2 co C. Boes
68-4 co J.B. Geurken
68-6 co W.J. Vermeer
69-2 co H.A.M. Pinkse
69-4 co J. Klaver
69-6 co J.W.F. Bokelman
70-2 co W.J. Groot Jebbink
70-4 co H.J. Theunissen
70-6 co E.J. Houwaard
71-2 co R.C.P. van Acker
71-4 co W.F.G. Roeffen
71-6 co M.A. Kemperman
72-2 co J.R.T.H. Floris
72-4 co W.B. Martijn
72-6 sgt J. Pol
73-2 co R. Beimers
73-4 co G. Krukerink
73-6 co A. te Brake
74-2 co J.J. de Vries
74-4 co G. Horst
74-6 co P.C. Oderkerk
75-2 co W.J.H.M. Burgers
75-4 co J.H.M. v.d. Berg
75-6 co J.H. Roorda
76-2 co Boele
76-4 co J.M.F.H. van Nunen
76-6 co R. Koelewijn
77-1 co B.J. Ubachs
77-3 co W.C.M. Loonen
77-5 co J.H. Kortooms
77-6 co H.J. Maassen
78-2 co A-J. Moerman
78-4 co J. Joseph
78-5 co P.J.J. van de Brand
79-1 co J.P.F. Boudens
79-3 co F. Wiggelinkhuizen
79-4 co H.L.M. Langens
79-6 co J.G.B. Rosendahl
80-2 co J.B. Havelaar
80-3 co F.H.M. Arends
80-5 co W.J.C. van Tienen
Liplg Rang/Naam
81-1 co F.W.H. Essers
81-2 co P.L. Lebbink
81-4 co G.A.C. Beckers
81-6 co M.H. Drabbe
82-1 co E. de Jong
82-3 co L.S.C. de Jonge
82-5 co H.J. Rasser
82-6 co E.P.C. Wiersma
83-2 co J.P. Broks
83-4 co G.J.E.F. Leferink
83-5 co H.P. Preesman
84-1 co M. van Bruggen
84-3 sgt A. Hogers
84-4 co J.W.M. Thielen
84-6 co R. van Dort
85-2 co B.R.A. Groeneweg
85-3 co A. Caland
85-5 co R.M. Asselman
86-1 co P.J. Theunissen
86-2 co M.M. van den Brink
86-4 co R. Mulder
86-6 co M.J. Pothoven
87-1 marn W.D.J.T. Hoogland
87-3 co J.P. Koeleman
87-5 co G. Huisman
87-6 sgt A.P. Hartlief
88-2 co A.J. van der Dussen
88-4 co R.C.M. Wijnbergen
88-5 co E.J.J. Ruijgrok
89-1 vdg C.J.G.M. Versteegden
89-3 co M.J. Paping
89-4 co M. van der Heijden
89-6 co F.L.W van der Ven
90-2 co G.M.P. Opsteeg
90-3 co D.A. van Ling
90-5 co H.F. van Wijk
91-1 co R.A. Edens
91-2 vdg A.J. van den Brink
91-4 co M.F.A. van Baal
91-5 co J.J.F. Deurman
92-1 co H.T. Sterkman
92-4 co J.T. Uittenbroek
92-7 co U.H. Hoekstra
92-10 co R.E.J. van Riel
93-1 co S.H.G. Flint
93-4 co H.J. de Vries
93-9 co P.T. Boekel
93-12 co M.R. Krul
94-3 sgt P.L. van Opstal
94-6 sgt J.S. Cyrus
94-9 co R.S.J. Coremans
94-12 sgt L.J. van Nielen
Bestman 1995-heden
stichting.php (nl-stichting)